Skip to main content
img
Powered by rSchoolToday

Digital Trophy Case

Providence Academy Team Sports Historical Records

Conference Championships
Football –2014, 2011, 2010, 2009
Girls’ Soccer – 2010, 2008
Volleyball – 2010
Girls’ Cross Country –2009. 2007, 2006, 2005, 2004, 2003
Boys’ Cross Country – 2007
Girls’ Basketball –2012, 2011, 2010
Boys’ Tennis – 2007
Boys’ Golf –2013, 2012, 2011, 2010, 2009
Girls’ Golf – 2014, 2013
Girls’ Track –2011. 2010, 2009, 2008, 2007, 2006
Boys’ Track –2011, 2010
Softball – 2018, 2017, 2015
Baseball – 2018


District Championships
Football –2018

Section Champions
Girls’ Golf –2019, 2012, 2013, 2012, 2011, 2010, 2007
Girls’ Track –2012, 2009
Boys’ Track –2019
Boys’ Golf –2014. 2012, 2011, 2009
Girls’ Basketball –2013, 2012, 2011
Baseball –2015, 2011
Girls’ Tennis –2013, 2011
Football – 2011

State Participants
Girls’ Cross Country –2018 (10th Place), 2006 (8th Place), 2005 (6th Place)
Girls’ Golf –2019 (8th place), 2013 (5th Place), 2012 (4th Place), 2011 (Runner-up), 2010 (Champion), 2007 (4th Place)
Girls’ Track – 2009 (Runner-up), 2008 (Champion)
Boys’ Track – 2019 (Runner-up)
Boys’ Golf –2012 (6th Place), 2014 (Champion), 2011 (Runner-up), 2009 (4th Place),
Girls’ Basketball –2013 (3rd Place), 2012 (Champion), 2011 (4th Place)
Baseball – 2015, 2011 (Consolation Champion),
Girls’ Tennis –2013 (6th place), 2011 (3rd Place)
Football – 2011 (Semifinalist)

State Champions
Girls’ Track – 2008
Girls’ Golf – 2010
Girls’ Basketball – 2012
Boys’ Golf – 2014

Individual State Champions
Boys’ Track 100 m Dash– Max Peckenschneider '20– 2019
Boys’ Track 200 m Dash– Max Peckenschneider '20– 2019
Boys’ Track 110 m High Hurdles– Jayson Ekiyor '21– 2019
Boys’ Track Long Jump– Christian Davis '19– 2019
Boys’ Track 4X100 m Relay – Marcus Clark ’16, Thomas Clark ’18, Will Johnson ’16 and Conor White ’15 – 2015
Girls’ Diving – Megan Elizabeth White ’16 – 2014
Girls’ Track 400 m Dash – AnnMarie Healy ’12 – 2012
Girls’ Tennis Doubles Champion – Elena Sullivan ’12 and Eva Sullivan ’14 – 2011
Girls’ Tennis – Elena Sullivan ’12 – 2009
Girls’ Track 4X200 m Relay Team – Carolina Bowe ’14, Rebekah Dyrud, Leighton Lerum ’09 and Samantha Zopfi ’09 – 2009
Girls’ Track 4X100 m Relay – Rebekah Dyrud, Katie Huot ’08, Ellie Jensen ’08, Leighton Lerum ’09 and Samantha Zopfi ’09 – 2008
Girls’ Track 4x200 m Relay Teams – Rebekah Dyrud, Katie Huot ’08, Ellie Jensen ’08, Leighton Lerum ’09 and Samantha Zopfi ’09 – 2008